👤

un corp cu masa = 2kg este lansat de la baza unui plan inclinat suficient de lung cu viteza v0= 10m/s (nu sunt frecari ) , H max = ?

Răspuns :

mv²/2=mghmax=>hmax=v²/2g=10²/2*10=100/20=5 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari