👤

determinati volumul si densitatea unui corp cubic cu laturade 4 cm care cantareste 64 kg

Răspuns :

V = L³ = 4³ = 64 cm³ 

ρ = m/V = 64kg/64cm³ = 64000g/64cm³ = 1000g/cm³


[tex]\it\ \rho = \dfrac{m}{\mathcal{V}} = \dfrac{64}{4^3} = \dfrac{64}{64} = 1 \ kg/cm^3=1000kg/dm^3[/tex]

Acest corp nu a fost depistat pe Pământ (!)