👤

Un vapor trebuie sa parcurga distanta de 5.800 km .El a parcus a zecea parte din distanta in 10 ore .Cati km a parcurs vaporul intr-o ora? In cate ore va parcurge restul distantei daca va avea in medie aceeas viteaza

Răspuns :

in 10 ore a mers 5800:10=580
într-o ara a mers 580:19=58
5800:58=100 de ore vor ajunge
adică 4 zile și 4 ore
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari