👤

Va rog , urgent ! Va rog ! Ex 5

Va Rog Urgent Va Rog Ex 5 class=

Răspuns :

3 ridichi x 2lei= 6 lei
1 kg banane x 5 lei= 5 lei
5kg portocale x 3lei=15 lei
1 salata x 1leu=1 leu
2 kg mere x 2lei= 4lei

6+5+15+1+4=31 lei a cheltuit
2×3=6
1×5=5
5×3=15
1×1=1
2×2=4
6+5+15+1+4+4=11+15+5+4=26+9=36 lei