Răspuns :
1 săptămână=7 zile
4×250 ml=1000 ml =1 l pe zi consuma cei patru
7 zile×1 l=7 l pe săptămână
Al doilea mod:
(250 ml×4)×7 zile=1000 ml×7=7000 ml pe săptămână
1000 ml=1 l
7000 ml=7 l
Răspuns:7 l
4×250 ml=1000 ml =1 l pe zi consuma cei patru
7 zile×1 l=7 l pe săptămână
Al doilea mod:
(250 ml×4)×7 zile=1000 ml×7=7000 ml pe săptămână
1000 ml=1 l
7000 ml=7 l
Răspuns:7 l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!