Răspuns :
densitatea = masa / volum
masa = 150 tone = 150 000 kg
volumul = volumul unei pietre x 1000 = (0,5 m x 0,4 m x 0,3 m) x 1000 = 0,06 m³ x 1000 = 60 m³
densitatea = 150 000 kg / 60 m³ = 2500 kg / m³
masa = 150 tone = 150 000 kg
volumul = volumul unei pietre x 1000 = (0,5 m x 0,4 m x 0,3 m) x 1000 = 0,06 m³ x 1000 = 60 m³
densitatea = 150 000 kg / 60 m³ = 2500 kg / m³
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!