👤

Pentru un turneu de doua saptamani, o echipa de fotbal a avut la dispozitie 750 de litri de apa plata, in bidoane a cate 5 litri fiecare.Membrii echipei au consumat in prima saptamana 360 de litri, iar in a doua saptamana 350 de litri.Bidoanele ramse au fost puse in ladite a cate doua bidoane
In cate ladite au fost puse bidoanele care le-au ramas?

CU INTREBARI. VA ROG


Răspuns :

750 /5 = 150
Cate s-au consumat ?
360 +350= 710
Cate au ramas?
750-710=40
In cate ladite ?
40/5/2= 4 ladite

2 saptamani  â†’ 750 litri de apa plata  in bidoane de cate 5 litri 
 360 litri  au consumat in prima saptamana 
 350 litri au consumat in a doua saptamana 

Plan 

1) Cati litri de apa au consumat in cele 2 saptamani ? 
    360 litri  + 350 litri = 710 litri de apa au consumat in cele 2 saptamani 
2) Cati litri de apa au ramas ?
   750 litri - 710 litri = 40 litri de apa au ramas 
3 )  Cate bidoane de 5 litri au ramas ?
    40 l : 5 l = 8 bidoane de cate 5 litri de apa 
4)  In cate ladite au fost puse ?
    8 : 2 = 4 ladite cu cate 2 bidoane de 5 litri fiecare 

Rezolvare printr-o expresie numerica: 

{ [750 l - ( 360 + 350 )] : 5 } : 2  = [ ( 750 - 710): 5 ] : 2 =

=( 40 : 5 ) : 2  = 8 : 2 = 4 ladite a cate 2 bidoane de cate 5 litri de apa  
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari