👤

cinci kg de prune costa15 lei cat costa 8kg de prune

Răspuns :

[tex]5 \: kg \: prune \: ..... \: 15 \: lei \\ 8 \: kg \: prune \: ..... \: x \: lei[/tex]

[tex]x = \frac{8 \times 15}{5} = 8 \times 3 = 24 \: lei[/tex]
5 kg prune .... 15 lei

8 kg prune .... ? lei

( 15 × 8 ) : 5 = 120 : 5 = 24 lei ( 8 kg prune )