👤

Pretul unui laptop se mareste cu 10%,apoi scade cu 20%,ajungand sa coste 2640 lei.Care a fost pretul initial al laptopului?


Multumesc anticipat!


Răspuns :

2640+20%-10%=2852

SPER CA TE-AM AJUTAT
y*80/100 =2640  ;            y =2640*100/80 =3300
x *110/100 =3300  ;         x =3300*100/110 =3000 lei pret initial
(100-20% =80% = reducerea pretului cu 20 %.....)