Răspuns :
Vs1 = 20mL HNO3
C1 = 0,3M
Vs2 = 40mL HNO3
C2 = 0,1M
V H2O ad. = 40mL
C1 = n1/Vs1(L) => n1 = C1×Vs1(L) = 0,3×20×10^-3 = 0,006 moli acid
C2 = n2/Vs2(L) => n2 = C2×Vs2 = 0,1×40×10^-3 = 0,004 moli HNO3
n acid total = 0,004+0,006 = 0,01 moli
Vsf = Vs1+Vs2+VH2O ad. = 20+40+40 = 100mL = 0,1L
A. Cf = nt/Vsf = 0,01/0,1 = 0,1M
B. HNO3 - A.T => C = [HNO3] = [H3O+] = 10^-1
pH = -lg [H3O+] = 1
C. HNO3 + H2O => NO3(-) + H3O(+)
Ka = [NO3-]×[H3O+]/[HNO3]
C1 = 0,3M
Vs2 = 40mL HNO3
C2 = 0,1M
V H2O ad. = 40mL
C1 = n1/Vs1(L) => n1 = C1×Vs1(L) = 0,3×20×10^-3 = 0,006 moli acid
C2 = n2/Vs2(L) => n2 = C2×Vs2 = 0,1×40×10^-3 = 0,004 moli HNO3
n acid total = 0,004+0,006 = 0,01 moli
Vsf = Vs1+Vs2+VH2O ad. = 20+40+40 = 100mL = 0,1L
A. Cf = nt/Vsf = 0,01/0,1 = 0,1M
B. HNO3 - A.T => C = [HNO3] = [H3O+] = 10^-1
pH = -lg [H3O+] = 1
C. HNO3 + H2O => NO3(-) + H3O(+)
Ka = [NO3-]×[H3O+]/[HNO3]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!