Răspuns :
a)
87 cm + 103 mm -2 dm =?cm
→Acum trebuie să le transformam pe toate in cm←
103mm:10 =10,3cm
2dm×10=20 cm
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
87 cm+10,3 cm +20 cm=
[tex] = 87 + 10.3 = 97.3[/tex]
[tex]97.3 cm+ 20cm = 117.3cm[/tex]
b)
[tex]654hm - 3km + 24m = ......km[/tex]
→Transformam toate in km←
654 hm:10=65,5 km
24 m :1000 =0,024 km
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
65,5 km - 3 km +0,024=
=62,5 km + 0,024
=62,476km
c)
0,87 dam -2,5 m+186 dm=?m
0,87dam×10=8,7m
186 dm :10=18,6m
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
8,7 m -2,5 m+18,6 m=
=6,2 m + 18,6
=24,8 m
d)
0,82 km +170 dam - 45 m=?hm
0,82 km ×10=8,2 hm
170 dam : 10 =17 hm
45 m : 100 = 0,45hm
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
8,2 hm +17 hm-0,45=
=15,2-0,45
=14,75 hm
e)
5,6 hm+240 dam-150 m=?km
5,6 hm:10=0,56 km
240 dam : 100 =2,4km
150 m ÷ 1000 =0,15
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
0,56 km +2,4 km - 0,15 =
=2,96-0,15
=2,81
P.S=Unde a fost mai greu am calculat cu calculatorul de pe telefon...
87 cm + 103 mm -2 dm =?cm
→Acum trebuie să le transformam pe toate in cm←
103mm:10 =10,3cm
2dm×10=20 cm
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
87 cm+10,3 cm +20 cm=
[tex] = 87 + 10.3 = 97.3[/tex]
[tex]97.3 cm+ 20cm = 117.3cm[/tex]
b)
[tex]654hm - 3km + 24m = ......km[/tex]
→Transformam toate in km←
654 hm:10=65,5 km
24 m :1000 =0,024 km
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
65,5 km - 3 km +0,024=
=62,5 km + 0,024
=62,476km
c)
0,87 dam -2,5 m+186 dm=?m
0,87dam×10=8,7m
186 dm :10=18,6m
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
8,7 m -2,5 m+18,6 m=
=6,2 m + 18,6
=24,8 m
d)
0,82 km +170 dam - 45 m=?hm
0,82 km ×10=8,2 hm
170 dam : 10 =17 hm
45 m : 100 = 0,45hm
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
8,2 hm +17 hm-0,45=
=15,2-0,45
=14,75 hm
e)
5,6 hm+240 dam-150 m=?km
5,6 hm:10=0,56 km
240 dam : 100 =2,4km
150 m ÷ 1000 =0,15
→Acum le adunam cu aceleași semne doar că nr date la început le înlocuim cu cele transformate←
0,56 km +2,4 km - 0,15 =
=2,96-0,15
=2,81
P.S=Unde a fost mai greu am calculat cu calculatorul de pe telefon...
Stiu doar 3.. a )87m+2,8dam+88dm=870dm+280dm+88dm=1238 cm
C)654hm-3km+24m=6540dam-300dam+2,4dam=6242,4
E)0,82km+170dam-45m=8,2hm+17hm+0,45hm=24,75hm
C)654hm-3km+24m=6540dam-300dam+2,4dam=6242,4
E)0,82km+170dam-45m=8,2hm+17hm+0,45hm=24,75hm
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!