👤

Ce cantitate de suc a rămas după petrecere știind că sau cumpărat cinci cutii a câte 750 ml de suc de portocale și fiecare dintre cei 15 copii a băut Câte 250 ml

Răspuns :

750×5 cutii=3750ml;250ml×15copii=3750 ;3750-3750=0
Câte ml de suc sunt in cele 5 cutii?
[tex]75 0 \times 5 = 3750[/tex]
Câte ml de suc au consumat copiii?
[tex]15 \times 250 = 3750[/tex]
Ce cantitate a rămas după petrecere?
[tex]3750 - 3750 = 0[/tex]





P.S => am calculat cu calculatorul daca nu mă crezi că este așa
P.S=sunt clasa a IV-a