👤

1)Din 50l lapte sau obținut 5 l smantana.Din cati l de lapte se obtin 3 l smantana? 2)Un film începe la ora 14:35si se termina la ora 16 :00.cat timp durează filmul?

Răspuns :

Uite,daca nu intelegi ma poti intreba
Vezi imaginea ALEXANDRA2P0
 1) 
Plan 
1) Din cati litri de lapte se obtine 1 l de smantana ?
   50 l : 5 l = 10 litri de lapte 
2)  Din cati litri de lapte se obtin 3 litri de smantana ? 
    3 × 10 l = 30 ltri de lapte 

2) 14 : 35  -   16 : 00 

16 : 00 = 15 : 60 ,  1 ora =  60 de minute 
15 : 60  -  14 : 35 = 1 : 25 

Raspuns: Filmul dureaza o ora si 25 de minute  
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari