Răspuns :
Metoda comparatiei
2c..........2r.........4p......434 lei → relatie ( 1)
4c..........3r..........2p.....499 lei → relatia ( 2)
4c..........5r..........6p......805 lei → relatia ( 3)
_________________________
Scad relatia 2 din relatia 3 si obtin
( 4 c - 4 c ).........( 5 r - 3 r) ........( 6 p - 2 p) .........( 805 - 499) lei
/ 2 r..................4 p ................306 lei
_____________________________________________
2 c ............2 r.............4 p..........434 lei → le scad
2 r..............4 p..........306 lei
___________________________________
2 c = 436 lei - 306 lei = 128 lei
128 lei : 2 = 64 lei → pretul ,, c"
Inlocuiesc in relatiile: pretul ,,c"
2c..........2r.........4p......434 lei → relatie ( 1)
4c..........3r..........2p.....499 lei → relatia ( 2)
_______________________________
2r.........4p......434 lei - 2 x 64 lei
3r..........2p.....499 lei - 4 x 64 lei
__________________________
2 r .........4 p ......... 306 lei
3 r ..........2 p .........243 lei l x 2
_________________________
6 r ........4 p ..........486 lei → le scad
2 r .........4 p ......... 306 lei
________________________
4 r = 486 lei - 306 lei = 180 lei
180 lei : 4 = 45 lei pretul produsului ,, r"
din relatia: 2 r .........4 p ......... 306 lei inlocuiesc pretul produsului ,,r"
306 lei - 2 x 45 lei = 306 lei - 90 lei = 216 lei costa 4 p
216 lei : 4 = 54 lei pretul produsului ,,p"
Verific: 2 x 64 lei + 2 x 45 lei + 4 x 54 lei = 128 lei + 90 lei + 216 lei = 434 lei
2c..........2r.........4p......434 lei → relatie ( 1)
4c..........3r..........2p.....499 lei → relatia ( 2)
4c..........5r..........6p......805 lei → relatia ( 3)
_________________________
Scad relatia 2 din relatia 3 si obtin
( 4 c - 4 c ).........( 5 r - 3 r) ........( 6 p - 2 p) .........( 805 - 499) lei
/ 2 r..................4 p ................306 lei
_____________________________________________
2 c ............2 r.............4 p..........434 lei → le scad
2 r..............4 p..........306 lei
___________________________________
2 c = 436 lei - 306 lei = 128 lei
128 lei : 2 = 64 lei → pretul ,, c"
Inlocuiesc in relatiile: pretul ,,c"
2c..........2r.........4p......434 lei → relatie ( 1)
4c..........3r..........2p.....499 lei → relatia ( 2)
_______________________________
2r.........4p......434 lei - 2 x 64 lei
3r..........2p.....499 lei - 4 x 64 lei
__________________________
2 r .........4 p ......... 306 lei
3 r ..........2 p .........243 lei l x 2
_________________________
6 r ........4 p ..........486 lei → le scad
2 r .........4 p ......... 306 lei
________________________
4 r = 486 lei - 306 lei = 180 lei
180 lei : 4 = 45 lei pretul produsului ,, r"
din relatia: 2 r .........4 p ......... 306 lei inlocuiesc pretul produsului ,,r"
306 lei - 2 x 45 lei = 306 lei - 90 lei = 216 lei costa 4 p
216 lei : 4 = 54 lei pretul produsului ,,p"
Verific: 2 x 64 lei + 2 x 45 lei + 4 x 54 lei = 128 lei + 90 lei + 216 lei = 434 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!