Am o problema la chimie:
Mi se da substanta KOH( hidrokid de potasiu)
Si enuntul problemei spune:
'Cum se noteaza 5 moli ,respectiv 2 moli si cate grame de substanta sunt continute in fiecare caz.'
Puteti sa-mi expicati va rog ce imi cere enuntul, ca nu inteleg.
1 mol KOH.................57 g subst 5 moli KOH................x g subst 2 moli KOH.................y g subst => x = 5* 57/1 =285 g => y = 57*2/1 = 114 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!