👤

Determinati care este volumul unui corp daca aceasta are masa 27g.iar densitatea 2.700 kg/m

Răspuns :

densitatea = masa / volum 

masa = 27 g = 0,027 kg 

volumul = masa / densitate = 0,027 kg / 2700 kg / m³ = 0,00001 m³ = 10 cm³