👤

Din 11 litri de lapte se obtin 4 litri de smantana.De cati litri de lapte este nevoie pentru a obtine 80 litri de smantana?

Răspuns :

11 l lapte ...............4 l s.
  x l lapte...............80 l s.
 
x=80 × 11/4 = 220 l lapte
11 l lapte....4 l smântână
X l lapte.....80 l smântână
X=(11×80):4=880:4=220 l lapte