👤

calculeaza volumul de oxigen necesar pentru arderea a 100 g de propan

Răspuns :

Ecuația reacției de ardere:

2,27 moli        x=11,36 moli
  C₃H₈      +          5O₂            ---------->   3CO₂   +   4H₂O   +   Q
  1 mol                5 moli

Rezolvare:

[tex]n_{C_3H_8}=\frac{m}{M}=\frac{100}{44}=2.27\ moli \\ \\ n_{O_2}=x=11.36\ moli \\ \\ V_{O_2}=11.36*22.4=254.54\ L[/tex]