Trei rezistoare avînd rezistenţa R1=3 Ω, R2=6 Ω, R3=4 Ω sînt grupate după schema dată. Să se calculeze rezistenţa totală a grupării, tensiunea electrică aplicată grupării, dacă curentul prin rezistorul R3 are valoarea de 3 A.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!