Răspuns :
n=9,2/23=0,4 moli de Na
M=124 g/mol a compusului organic
n=24,8/124=0,2 moli compus organic
din cele doua n rezulta in compus exista 2 grupari de tip OH
0,4/0,2=2
c=mdx100/ms
md=cxms/100
md=20x40/100
md=8g NaOH
n=m/M
n=8/40
n=0,2 moli
Ai invatat alcooli si fenolii din cele trei n se cunoaste ca compusul contine doua grupari hidroxil,si tot acolo ai invatat ca alcooli si fenolii reactioneaza cu Na,dar ca numai fenolii pot reactiona cu hidroxidul de natriu ,de aici rezulta ca o grupare este de tip alcool iar una este de tip fenol deci compusul este
Desenat asa nucleu benzenic-in varf legat CH2-OH ,IAR IN POZITIA 4 LEGAT OH
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!