Un muncitor si-a propus sa sape un sant,sapand cate 15 m pe zi. El se straduieste sa sape cate 20 m pe zi si termina cu 2 zile mai devreme. In cate zile a sapat si cati metri are santul?
20 m...................... 2 zile 15 m...................... x zile ele sunt invers proportionale 15×2=20×X 20x=15×2 20x=30 x=30 impartit la 20 x=1.5 SUCCES!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!