Răspuns :
Xg 24g yg
H2SO4 + 2NaOH =Na2SO4 +2H2O
98g 2.40g 142g
Intr-o reactie chimica ,dintr-o solutie, reactioneaza numai md=masa subst.dizolvate.
Deci se calculeaza md din sol. de NaOH.
c=md.100:ms
md=c.ms:100
md=20.120:100=24 g NaOH
Se calculeaza x din ecuatie.
x= 98.24:2.40=29,4 g H2SO4
Se cere masa solutiei de H2SO4
ms=md.100:c
ms=29,4.100:20=147 g sol. H2SO4
Se calculeaza cantitatea de sare rezultata =Na2SO4
Y=24.142:2.40=42,6 g Na2SO4
MH2SO4=2+32+4.16=98------->1mol=98g
MNaOH=23+16=1=40--------->1mol=40 g
MNa2SO4=2.23+32+4.16=142 -------->1mol=142g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!