👤

Tensiunea electrică a unui baterii solare este de 0,35V.Exprimaţi această tensiunea în mV.

Răspuns :

0,35 V = 350 mV

................................

ca si la metru, exista multipli si submultipli si la Volt. 
1 miliVolt = 0,001 Volti 
1 Volt = 1000 miliVolti 

pentru a transforma din volti in milivolti, inmultesti cu 1000 

0,35 Volti = 0,35 x 1000 = 350 miliVolti