Răspuns :
c/100=md/ms ⇒ 30/100=md/500 kg ⇒ md=30×500/100=150 kg ZnCl2
Zn + 2HCl ⇒ZnCl2+ H2
μZnCl2=65+2×35=65+70= 135 kg/kmol
nZnCl2= m/μ= 150/135= 1,11 kmoli ZnCl2
1 kmol Zn.......................1kmol ZnCl2
x...............................1,11 kmoli ZnCl2
x= 1,11 kmoli= 1110 moli Zn
2kmoli HCl............... 1kmol ZnCl2
y.............................1,11 kmoli ZnCl2
y= 2,22 kmoli HCl
μHCl=1+35=36kg/kmol
mHCl= 2,22×36= 79,92 kg HCl
c/100= md/ms ⇒ 35/100= 79,92/ms ⇒ms=100×79,92/35= 228,34 kg solutie HCl 35%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!