tunetul si fulgerul se produc simultan in urma unei descarcari electrice.
Sunetul calatoreste cu 340 m/s
viteza = distanta / timp
timpul = distanta / viteza
distanta = 1,36 km = 1360 metri
viteza = 340 m/s
timpul = d/ v = 1360 m / 340 m/s = 4 secunde