Răspuns :
M= m/miu = 1 ( miu este masa atomica a oxigenului = 16g/)
( m este masa oxigenului = 16[tex] g/_{mol}
M = [tex] \frac{N}{N _A{}} [/tex] ==> N = M x N_{A} = 6,022 x 10^{23}
N_{A} --> numarul lui Avogadro
( m este masa oxigenului = 16[tex] g/_{mol}
M = [tex] \frac{N}{N _A{}} [/tex] ==> N = M x N_{A} = 6,022 x 10^{23}
N_{A} --> numarul lui Avogadro
O2
AO=16
MO2=2.16=32--------> 1mol=32g
32 g O----------1mol O
16 gO------------X
X=16:32=0,5 moli O
23
1mol O-----------6,023.10 atomi O
0,5 moli O--------y 23
y=0,5 .6,023.10 atomi O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!