👤

maria a consumat la ziua ei 5 sticle de 1 litru de suc .fiecare a baut cate un pahar de 250 ml .cati colegi au fost la ziua ei?

Răspuns :

5×1=5 l=5000 ml
5000:250=20 colegi
5×1l=5l de suc
5000:250=20
20 de persoane au fost
250×4=1000ml=1l
250×20=5000÷5=5l