👤

O echipă de muncitori dorește să sape un șant . În prima zi sapă 15 m ,a doua zi de 3 ori mai puțin, iar a treia zi un sfert din cat au săpat în primele doua zile la un loc Câți metri are șanțul?

Răspuns :

Prima zi: 15 m
A doua zi: 15 : 3 = 5 m
A treia zi: 15 + 5 = 20
20 : 4 = 5 m

15 + 5+5 = 25 m are șanțul
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari