👤

sa se determine puterea mecanica a unei macarale care ridica un coro cu mawa 0.3 tone la o inaltime de 3 mil mm in timp de 0.5 ore repedee

Răspuns :

P = putere mecanica

P = L/t; L= lucru mecanic, t = interval de timp

L = F x d

Forta in cazul tau este forta de greutate (G)

G=m x g = 0,3t x 10 = 300kg x 10N/kg = 3000N

d= 3 mil mm = 3.000.000 mm = 3000m

L = 3000N x 3000m = 9.000.000J

0,5h = 30min = 1800s

P = 9.000.000J/1800s = 5000 W

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari