👤

20g solutie HCl de c=36.5% reactioneaza cu o solutie de NaOH.Calculati sarea rezultata.Multumesc!.

Răspuns :

7,3 g                    xg

HCl + Na OH=Na Cl +H2O

36,5g                58,5 g

Intr-o reactie chimica ,reactioneaza numai md=masa subst. dizolvate.Din sol. se calculeaza md.

c= md.100:ms

md=c.ms:100

md=36,5.20:100=7,3 g HCl

Se calculeaza x din ecuatie.

x=7,3. 58,5 :36,5=11,7 g NaCl