👤

calculati partea de masa a soluti KOH daca in 300g apa sa dezolvat 50 grame de KOH

Răspuns :

Se da:
m(H2O)=300g
m(KOH)=50g
---------------------------
W-? (partea de masa)
                                             Rezolvare:
ms=300+50=350g

W=md *100%
      ms 

W=50g  *100%=14,28 %
     350g
                                    Raspuns:W=14,28%