👤

Un triunghi cu doua laturi are o latura de 36 cm. Stiind ca perimetrul este de 122 cm, sa se afle cati centimetri ar putea avea cele trei laturi.

Răspuns :

36 · 2 = 72 ( cm / latura 1 + 2 )
122 - 72 = 50 ( cm / latura 3 )

R : 50 cm

E : 122 - 36 · 2 = 50 cm