Răspuns :
ms1=200 g c=concentratia solutiei ;md=masa subst. dizolvate
c1=30la suta ms=masa solutiei
mapa =100 g c=md.100:ms
cfinala Se calculeaza masa subst. care se dizolva=md
md=c.ms:100
md=30.100:100=60 g NaOH
Se calc. masa solutiei finale
msf=ms1 +mapa adaugata
msf=200+100=300 g
Se calc. concentratia sol. finale
cf=md.100:msf
cf=60.100:300=20 la suta
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!