👤

o carte costa 400 lei . cat va costa cartea dupa o reducere de 25%
DAU COROANA PT RASPUNSURI


Răspuns :

25/100*400

simplificam zerourile si o sa vina 25*4=100 (reducerea)

400-100=300 carte dupa reducere

După reducere carte va costa 75o/o din prețul de 400 lei
Adică (75•400)/100=x
75•4=x x=300