👤

Pretul unui obiect s-a redus cu 20 lei, iar apoi s-a mai redus cu 20%.Aflati pretul initial al obiectului, stiind ca daca ar dori sa revina la acest pret, vanzatorul ar trebui sa aplice o scumpire cu 30%.

Răspuns :

x= pretul initial

x-20-(x-20)*20/100=x-20-(x-20)/5=(5x-100-x+20)/5=(4x-80)/5 = pretul dupa cele doua reduceri, daca vrem sa aflam pretul initial trebuie sa marim acest pret cu 30%, deci

x=(4x-80)/5+(4x-80)/5*30/100=(4x-80)/5+(4x-80)/5*3/10=(4x-80)/5+3*(4x-80)/50

x=(4x-80)/5+(12x-240)/50 numitor comun 50

50x=(4x-80)*10+12x-240

50x=40x-800+12x-240

2x=1040

x=520lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari