👤

Determinați numărul de moli existenți în 108 g oxid de calciu.Va rog ajutati-ma !!Urgent !!

Răspuns :

108 g CaO                                     MCaO=40+16=56------>1mol CaO=56g

nr. moli CaO                                   1molCaO----------56g CaO

                                                         X moliCaO--------108 g

                                                            x=108:56=1,92 moli CaO