O bila cu masa m=4 kg cade liber de la înălțimea h=20 m fata de sol. Când bila trece prin punctul B energia potentiala a sistemului bila-pamant este de 4 ori mai mica decat energia cinetica (g=10N/Kg). Sa se determine : a) înălțimea la care se găsește punctul B fata de sol b) valoarea energiei cinetice in punctul B c) valoarea vitezei cu care bila atinge solul
Va rog sa ma ajutati... Am nevoie de problema asta urgent, e ft important va rog..... Dau coroana
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!