👤

Ce concentratie procentuala are solutia obtinuta prin dizolvarea a 80 g sare amara in 520 g de apa?

Răspuns :

Se da:
m(MgSO4)=80 g (MgSO4 este sarea amara)
m(H2O)=520 g
-------------------------------------
W-?(concentratia procentuala)
                                  Rezolvare:
W=md 
              * 100%
      ms  

ms=m(H2O)+m(MgSO4)=520+80=600 g
W=80g / 600g *100%=13,33 %
                       Raspuns:W=13,33%

c=md.100:ms

ms=md+mapa

c=md.100:md+mapa

c=80.100:80+520

c=13,3 la suta