Răspuns :
3 linguri + 11 furculițe = 390 lei
3 linguri + 13 furculițe = 450 lei
Diferenta reprezintă prețul a 2 furculițe
450 - 390 = 60 lei/2 furculițe
60 : 2 = 30 lei/furculița
Dacă 1 furculiță costă 30 lei 11 furculițe costă:
30 x 11 = 330 lei
Diferența dintre 390 lei (3 linguri și 11 furculițe) și 330 (11 furculițe) reprezintă prețul a 3 linguri:
390 - 330 = 60 lei (pretul a 3 linguri)
60: 3 = 20 lei/lingura
Raspuns: 1 lingură --> 20 lei
1 furculiță -> 30 lei
3 linguri + 13 furculițe = 450 lei
Diferenta reprezintă prețul a 2 furculițe
450 - 390 = 60 lei/2 furculițe
60 : 2 = 30 lei/furculița
Dacă 1 furculiță costă 30 lei 11 furculițe costă:
30 x 11 = 330 lei
Diferența dintre 390 lei (3 linguri și 11 furculițe) și 330 (11 furculițe) reprezintă prețul a 3 linguri:
390 - 330 = 60 lei (pretul a 3 linguri)
60: 3 = 20 lei/lingura
Raspuns: 1 lingură --> 20 lei
1 furculiță -> 30 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!