👤

Distanta dintre orasele Pitesti si Constanta este de 350 km. Tata a parcurs ieri cu autoturismul 180 km in 3 ore. Daca maine va pleca din Pitești la ora 7, mergand cu aceeasi viteza medie, va ajunge la timp la Constanța pentru a participa la un simpozion care incepe la ora 12 si 30 de minute?

Răspuns :

180---------------3

350--------------x

x=350*3 : 180 = 35:6 = 5h si 5/6

5/6 dintr-o ora = 5/6 *60 min = 50 min.

Daca pleaca la ora 7, ar trebui sa ajunga in Constanta la

7 h + 5h 50 min = 12 h 50 min, adica la ora 12:50 si simpozionul incepe la 12:30.

Deci nu va ajunge in timp, cu aceeasi viteza la simpozion.

P.S. Ia in consideratie si cozile si o pana de cauciuc, etc... :)