Răspuns :
Se
construieste un tabel in care se trece
pe coloane reactantii si produsii de reactie iar pe randuri moli sau
concentratia de substanta initiala ,consumata, la echlibru.Se consuma doar din
reactanti
PCl5 PCl3(g) Cl2
initial 2 - -
consumat 1.5 - -
echilibru 0.5 1,5 1.5
PCl5 PCl3(g) Cl2
initial 2 - -
consumat 1.5 - -
echilibru 0.5 1,5 1.5
1,5 y z
PCl5(g)= PCl3(g)+ Cl2(g)
1 1 1
Y=1,5 moli
Z=1,5 moli
KC= [PCl3]x[Cl2]/[PCl5]
KC=1,5mol/lx1,5moli/l/0,5 moli/l
Kc=4.5 moli/l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!