Un biciclist are de parcurs 27Km in 5 ore.Pe drum are o defectiune si fave un popas de o ora.Pentru a ajunge la aceesa ora la destinatie isi mareste viteza cu 5Km/h pe restul drumului.Dupa cate ore de la plecare a avut defectiunea?
75:5=15km/h (fara defectiune) x o sa fie distanta totala y o sa fie viteza constanta (5+y)x-x*y=75; 5x+xy-xy=75; 5x=75; x=15 Deci defectiunea s-a produs dupa o ora
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!