Răspuns :
Notam : merele cu m, perele cu p
7m+4p=70
1p=1m+1
Inlocuim in:
7m+4m+4=70
11m+4=70 =>11m=66=>m=6, Deci 1kg de mere costa 6 lei.
Prin urmare 1p=1m+1=>1p=6+1=7, Deci 1kg de pere costa 7 lei.
9m=9*6=54 (lei mere)
6p=6*7=42 (lei pere)
54+42=96 (lei in total)
100:96=1 rest 4
Deci tata va primi rest 4 lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!