100kg aer .........................................78kgN2.................................21kgO2
x........................................................109,2 x = 140kg aer
n aer = 140/28,9 V aer = 22,4n = 108,5 m³
b) m aer = 140 kg
c) mO2 = 21/100 ·109,2 = 22,932 kg nO2 = 22,932/32 = 0,716 moli
V = 22,4n = 16 m³