R=4
h=75% din 4=3/4din4=3
G=√(3²+4²)=5
At =πR(R+G)=4π(4+5)=4π*9=36π cm²
Aria bazei=3*Volum/h=3*128π/6=64π cm²
πR²=64π
R²=64
R=√64=8cm
G=√(6²+8²)=10
At=πR(R+G)=π*8(8+10)=8*18π=144π cm²
Obs
am considerat cunoscuta relatia din conul circular drept
G=√(R²+h²) Teorema lui Pitagora