Răspuns :
Vom nota 1 kg de banane cu b și unul de portocale cu p.
3b = 5p => 30p=50p
30b+45p=285 lei
50p+45p = 95p = 285 lei
p = 285/95 = 3 lei
Un kg de portocale costă 3 lei.
3b = 5p => 3b = 15 lei => b = 5 lei
Un kg de banane costă 5 lei.
3b = 5p => 30p=50p
30b+45p=285 lei
50p+45p = 95p = 285 lei
p = 285/95 = 3 lei
Un kg de portocale costă 3 lei.
3b = 5p => 3b = 15 lei => b = 5 lei
Un kg de banane costă 5 lei.
3kg banane=5kg portocale= valoarea lor o notam cu a
30kg banane=10a
45kgportocale=9a
pt 10a+9a a platit 285lei
19a=285lei
a=15lei
deci
a=3kg banane=15 lei⇒ 1 kg banane=15:3=5 lei
a=5kg portocale=15lei ⇒ 1kg portocale=15:5=3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!