👤

3kg de banane costă cât 5kg de portocale.Un bucătar a cumpărat 30kg banane și 45kg portocale plătind pentru acestea 285 lei.Care este preţul unui kilogram de banane?

Răspuns :

Vom nota 1 kg de banane cu b și unul de portocale cu p.


3b = 5p => 30p=50p


30b+45p=285 lei


50p+45p = 95p = 285 lei


p = 285/95 = 3 lei


Un kg de portocale costă 3 lei.


3b = 5p => 3b = 15 lei => b = 5 lei


Un kg de banane costă 5 lei.

3kg banane=5kg portocale= valoarea lor o notam cu a

30kg banane=10a

45kgportocale=9a

pt 10a+9a a platit 285lei

19a=285lei

a=15lei

deci

a=3kg banane=15 lei⇒ 1 kg banane=15:3=5 lei

a=5kg portocale=15lei ⇒ 1kg portocale=15:5=3 lei