👤

densitatea = 0,8 g/cm3.
V= 0,15 m3
m = ? kg


Răspuns :

densitatea = masa / volum 

masa = densitate x volum 

densitatea = 0,8 g / cm³ = 800 kg / m³ 
masa = 800 kg / m³  x 0,15 m³ = 120 kg 

[sau  0,15 m³ = 150 000 cm³ 
masa = 0,8 g / cm³ x 150 000 cm³ = 120 000 g = 120 kg ] 


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari