Răspuns :
n,Cu= m/M= 1,28g/ 64g/mol=0,02mol Cu
1mol........1mol
Cu + Cl2----> CuCl2
0,02mol.....x= n= 0,02mol Cl2
pV= nRT
2xV=0,02x0,082x(273+20)
calculeaza volumul (rezulta in litri) !!!!!
Cu + Cl2 ⇒ CuCl2
nCu = 1,28/64 = 0,02 moli = nCl2
PV = nRT V = 0,02·0,082·293/2 = 0,24 l
nCu = 1,28/64 = 0,02 moli = nCl2
PV = nRT V = 0,02·0,082·293/2 = 0,24 l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!