👤

1.ce cantitate de amoniac contine 60g de N
2.Stabileste comp procentuala a acidului azotos
3.Care este raportul atomic si raportul de masa pt Co2


Răspuns :

La 1 cred că este greșită problema.

Pe 2 îl ai în atașament!

3)

CO2→dioxid de carbon

MCO2=12+2•16=44

1 mol=44 g

În 44 g CO2 se găsesc 12 g C și 32 g O.

Raportul cantitativ (de masă) în care se găsesc elementele este C:O=12:32=3:8
Vezi imaginea АНОНИМ