👤

Un teren in forma de dreptunghi are lungimea de 20 de km și lățimea cu 5 km mai mică. Câți metri de sârmă sunt necesari pentru a se împrejmui terenul cu două rânduri de sârmă ?

Răspuns :

L lungimea =20KM

l latimea =20-5=15km

pt imprejmuirea terenului trebuie 2xL+2xl = 2x20 + 2x15=40+30=70km

pt imprejmuirea de 2 ori trebuie 70km x 2=140km de sarma